Üye olarak tüm içeriklerden ücretsiz olarak faydalanabilirsiniz.
+3 oy
130 kez görüntülendi
YKS Genel kategorisinde (69.2k puan) tarafından soruldu

ozel-ders-almak-sinavyo

YKS döneminde öğrenciler dönem dönem aşırı stres altında olduğu için belirli takviyelere , motivasyonlara ihtiyaç duyar.Motivasyon kısmı kişisel bir mesele o ayrı dursun şimdilik.Biz özel ders alma mevzusuyla devam edelim.

Özel ders elbette faydalı bir etken ancak özel ders almadan önce yapmanız,bilmeniz gereken şeyler var.

Daha iyi anlayabilmeniz için belli bir örnek üzerinden gitmek istiyorum.

Matematik dersinden özel ders almak istiyorum diyelim.Şimdi ben nasıl almalıyım , özel dersi en verimli hale nasıl getiririm şeklinde önümde iki faktör var. 

Özel dersi nasıl almalıyımla başlayalım , öncelikle bana eksikliklerimi farkettirebilecek bana kendi bildiğini değil benim bilmediklerimi anlatabilecek bir hocaya ihtiyacım var. İnternette onlarca , binlerce matematik alanında özel ders veren hoca bulabilirsiniz. *Spoiler* Merak etmeyin viral bir reklam yazısı değil :D *Spoiler* Ancak tabki herkes adı aynı olan dersi anlatsana özde hepsi farklı anlatıyor. Hocayı belirleme kısmı sizin tecrübelerinizden ve özel ders öncesi hoca ile yapacağınız görüşmeler sonrası belirlenecek.

Şimdi size bazı kriterler vereceğim , bu kriterlere en yakın hocayı seçmeniz sizin faydanıza olacaktır.

Özel ders hocası belirleme kriterlerimiz şöyle ;

  • Sizi dinlemeli, kendi bildiğini değil sizin bilmediğinizi anlatmalı. Yani ders esnasında sizin eksik olduğunuz yerlere ağırlık vermeli.Bunu Derse gelmeden önce hocayla görüşmelisiniz.
  • Sınava yönelik anlatım yapmalı.Bazı hocalar vardır ki işe yaramayan onlarca bilgiyi önemliymiş gibi gösterirler,yazılıya yönelik değil sınava yönelik pratik anlatım yapan hocalar tercih etmelisiniz.
  • Sorularınıza mantıklı cevaplar üretebilen bir hoca olmalı.

Biliyorum bu kriterleri sağlayabilen hocalar diğer hocalardan daha fazla ücret isterler ama bir fayda sağlamayıp zaten bildiklerinizi anlatacak bir hocaya 10 lira vermek yerine size bilmediklerinizi öğreten bir hocaya 15 lira vermek daha mantıklı :D

Birinci kriterimiz bu şekildeydi  , şimdi belkide daha önemli olan ikinci kriterimiz : Özel dersi nasıl en verimli hale getiririm.

Hocayı iyi kötü belirlediniz ,anlaştınız ,anlattınız ama her şey hocada değil tabiki. Bilgiyi öğrencek olan sizsiniz.

O yüzden özel derse başlamadan önce öğreneceğimiz konuya mutlaka öncesinden çalışmamız gerekir , çalışıp yapamadığımız matematik konularından ders alacağız. Sınavlarda ÇALIŞTIĞIMIZA RAĞMEN YANLIŞ YAPTIĞIMIZ konulardan özel ders alacağız.Bu tür belirlediğiniz konulardan özel ders almak en verimli özel derstir.

SınavYO yazarı kimdir ?

Fakülte : İstanbul (ÇAPA) Tıp Fakültesi /2. Sınıf

Giriş Yılı : 2016 YGS /LYS ile yerleştim , mezuna kalmadım.

Sıralamam : 2600.

ÖZEL DERS ALDIN MI ? : Fizikten aldım , elektirik ve mekanik konularında. onun dışında özel ders almadım, aldığım özel derleri konuda belirttiğim kriterleri göz önünde bulundurarak aldım.

Özel ders hakkında sormak istediğiniz başka faktörler varsa "cevapla" kısmından sorabilirsiniz.

SınavYO'da önerilen bir başka YKS Konusunu oku

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

1.8k soru

998 cevap

355 yorum

1.5k kullanıcı

Buraya tıklayarak markete gidebilir ve puanlarınızı harcayabilirsiniz.       Buraya tıklayarak  en popüler üyeleri görebilirsiniz.       SınavYO -   sizlere sorularınızın cevaplanması için bir ortam sağlar.

En popüler etiketler

...